• |  
           

Lokata bankowa, czy faktycznie bezpieczna?

Opublikowano w 2016-09-06
Napisany przez Site Owner

Bezpieczeństwo lokaty bankowej to najczęściej wskazywania zaleta popularnego instrumentu oszczędnościowego. Czy faktycznie lokata bankowa gwarantuje bezpieczeństwo, a może jednak powinieneś na niektóre elementy jej zakładania uważać? W artykule porozmawiamy konkretnie o zagadnieniu bezpieczeństwa lokat bankowych i o potencjalnych trendach rynkowych, sprawdź przydatne artykuły na http://www.lokata-na-start.pl/.

Ocena zagrożeń na rynku popularnych lokat bankowych

W Polsce system bankowy jest stosunkowo stabilny. Bankom detalicznym zabrania się inwestowania w ryzykowne instrumenty pochodne. Nie jest to wcale takie oczywiste w innych instytucjach finansowych na całym świecie. Wysokie ryzyko podejmowane przez bank, złe relacje kapitałowe, drenowanie funduszy przez akcjonariat to już elementy, które należy bacznie obserwować. W kraju Narodowy Bank Polski wydaje rekomendacje bankom, np. odnośnie stóp procentowych i innych działań. Lokaty zabezpiecza ponadto Bankowy Fundusz Gwarancyjny. O większość depozytów nie ma obawy, nawet w krytycznych sytuacjach. Lokata bankowa jest bezpieczna i coraz lepiej chroniona przez systemy informatyczne. Jeżeli chcesz się nieco lepiej zabezpieczyć po prostu rozdzielaj lokaty na kilka kategorii, nie inwestuj pieniędzy tylko w jednym banku, unikaj podpisywania podejrzanych umów, np. związanych z lokatami strukturyzowanymi. To właśnie przez lokaty strukturyzowane klienci tracą sporo pieniędzy. Jeżeli doradca w banku proponuje ci tzw. strukturę uważaj, bo zysk w takich instrumentach jest bardzo niepewny.

Bezpieczeństwo niestety nie daje ponadprzeciętnych zysków

Zasada ograniczonego zaufania nawet na rynku lokat bankowych powinna wystąpić. Oceniaj każdy bank pod względem wiarygodności i najlepiej czytaj aktualności o przejęciach, o zadłużeniu, a nawet studiuj ogólny bilans. Banki detaliczne to zwyczajowo spółki akcyjne, a zatem dane finansowe masz do ściągnięcia całkowicie bezpłatnie z popularnych serwisów giełdowych, informacyjnych. W każdym razie trudno o bezpieczniejszy instrument od standardowej lokaty bankowej. Niestety bezpieczeństwo jest zawsze związane z niewielkim zyskiem. Przemyślenie strategii inwestycyjnej jest zatem bardzo istotne w dłuższej perspektywie. Co myślisz o bezpieczeństwie lokaty bankowej?